Ekonomi

Aile ekonomisine katkı sağlamaya başladı, siparişlere yetişemiyor.

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde aile ekonomisine katkıda bulunmak için evinde tandır ekmeği üretmeye başlayan ev hanımı Hatice Koç, artık siparişlere yetişemiyor.

Yeşilyurt ilçesi Tecde Mahallesi’nde ailesiyle birlikte yaşayan ev hanımı 47 yaşındaki Hatice Koç, girişimciliği ve azmi ile kadınlara örnek oluyor. Altı kadın arkadaşıyla birlikte klasik formüllerle ürettiği dut posalarıyla öne çıkan Koç, bu kez evinde ürettiği tandır ekmeğiyle adından söz ettiriyor.

Yılın on iki ayını çalışarak ve üreterek geçiren Hatice Koç, Mayıs ayı sonunda kuru dut küspesi üretimine başlamış ve Kasım ayı sonuna kadar küspe işiyle uğraşmıştır. Ayrıca Aralık’tan Mayıs’a kadar tandır ekmeği üretiyor.

“Tamamen doğal ve odun ateşinde pişiriyoruz”

Aile ekonomisine katkı sağlamak için başladığı tandır ekmeği üretiminde zorlandıklarını kaydeden Koç, “Ev ekonomisine katkı sağlamak adına tandır ekmeği yapmaya karar verdik. Geçen yıldan beri çalışıyoruz. Hamurun içine yağ, maya, süt koyup yoğurun.Akşam yoğurup sabah mayalandırıyorum.Hamuru küçük toplar halinde yakıp küçük bezeler haline getiriyoruz. Akrabalarım bana yardım ediyor ve birlikte ekmek yapıyoruz. Ev ekonomisine katkıda bulunuyorum” dedi.

“Talep çok yüksek”

25 kilo undan 250 ekmek ürettiklerini ifade eden Koç, “Talep çok fazla, çok rağbet görüyor. Şimdilik tanıdıklara, arkadaşlara ve bazı marketlere veriyoruz. Ben yetişemiyorum çünkü. Talep çok yoğun işi büyütüp devam etmeyi planlıyorum.Ekmeği 5 liradan veriyoruz.Ekmeğimiz tamamen doğal buğday unundan yoğruyoruz odun ateşinde pişiyor ve insanlar doğal olduğu için tüketiyor. lezzetli. Bizim ekmeğimiz kolay kolay bayatlamaz. Buzdolabında sakladığınızda uzun süre tazeliğini koruyacaktır. Buzdolabından çıkarıldıktan sonra ısıtıldığında ilk yapıldığı tadı verir. Gelecekte üretimi artırmayı planlıyorum.”

Hatice Koç’a işlerinde yardımcı olan akrabası Kübra Koç, kadınlar isterse her bahiste başarılı olacağını kaydederek, “Teyzemle birlikte çalışıyoruz. . ailemize destek olacağız” – MALATYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu