Teknoloji

Bilim İnsanları Kadın Sağlığı İçin Çığır Açan Bir Vajina Yarattı

Bilim adamları, silikon çiplerin içinde büyüyen hücreleri kullanarak ‘çip üzerinde vajina’ modeli oluşturdular. Bu model sayesinde bakterilerin vajinal sağlık üzerindeki etkileri daha iyi anlaşılacaktır.

Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar, onlarca yıllık bağırsak bakterisine rağmen vajinadaki bakterilerin göz ardı edildiğini söylüyor.

Bu organda yaşayan mikrobiyal topluluğun bozulması, dünya çapında kadınların yaklaşık yüzde 30’unu etkileyen ve tedavisi yılda yaklaşık 4,8 milyar dolara mal olan bir hastalık olan bakteriyel vajinoza (BV) neden olabilir.

Bununla birlikte, insanların vajinal mikrobiyomu, araştırmalarda kullanılan yaygın hayvan modellerinden önemli ölçüde farklı olduğundan, BV’ye karşı tedavi bulmaya çalışmanın önünde engeller vardı.

Bilim adamları, mikrobiyomlar da dahil olmak üzere insan vajinal doku ortamını taklit eden bir tahlil buldular.

Vajina Çipinin geliştirilmesi, bilim adamlarının insan vajinal epitel hücrelerini bir polimer çipin üst kanalına ve insan uterin fibroblast hücrelerini geçirgen zar boyunca yerleştirmesini gerektirdi. Bu, insan vajinal duvarının 3 boyutlu benzeri bir yapısını oluşturdu. Beş gün sonra, çok sayıda farklılaşmış insan vajinal hücre tabakası gelişti.

Bu teknoloji ile ilgili bazı başarılı çalışmalar yapılmıştır. Örneğin, seks hormonu östrojenin bir formu verildiğinde, çip üzerindeki hücrelerin tepkisi değişti ve çipin hormonlara duyarlı olduğunu gösterdi.

Ekip daha sonra çip üzerinde farklı bakterileri test etmeye devam etti.

Çiplerde Lactobacillus Crispatus gibi faydalı bir bakteri büyüdüğünde, epitel hücreleri sağlıklı kalır ve daha az proinflamatuar molekül üretir. Bu, mikropların insan vajinalarını sağlıklı tutmaya yardımcı olduğu şeklindeki mevcut teoriyle tutarlıdır.

Araştırmacılar ayrıca çiplere BV ile ilişkili zarar verici bakteriler (Gardnerella vaginalis gibi) yerleştirdiler, bu da epitel hücrelerinde hasara, yüksek proinflamatuar sitokin seviyelerine ve yüksek pH’a neden oldu. Bu tür bir yanıt, çoğunlukla sağlıksız bir mikrobiyom nedeniyle insan vajinasında patolojik değişiklikler olduğunda görülür.

Çalışmayı yürüten bilim insanları, bu çipin kadın sağlığı için çok değerli olduğunun altını çiziyor.

Çalışmanın ortak yazarı Abidemi Junaid, “Farklı mikrobiyal türlerin insan vajinal hücreleri üzerinde bu kadar zıt etkilere sahip olması çarpıcıydı ve Vajina Çipimizi kullanarak bu etkileri oldukça kolay bir şekilde gözlemleyebildik ve ölçebildik” dedi.

Araştırmacılar Vajina Çipini onu azaltabilecek terapötikler bulmak için kullanmayı umuyorlar.

Çalışmanın kıdemli yazarı Don Ingber, “Kadın sağlığına özen göstermenin tüm insanların sağlığı için kritik öneme sahip olduğu konusunda artan bir kabul var, ancak insan dişi fizyolojisini incelemek için araçların oluşturulması gecikiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu