Haber

BM Yardım Konvoyu Gazze’ye Girdi

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, yardım taşıyan 14 kamyonun Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye girdiğini bildirdi.

Griffiths, X sosyal medya platformu üzerinden Gazze’ye ulaşan yardımlara ilişkin açıklama yaptı.

Yardım taşıyan 14 tırın daha Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye girdiğini belirten Griffiths, yardımın Mısır Kızılayı ve BM tarafından sağlandığını belirtti.

Griffiths bunu “insani yardıma acil ihtiyaç duyan milyonlarca insan için küçük bir umut ışığı” olarak nitelendirdi.

Çok daha fazlasına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Griffiths, “Risklere rağmen malların tahliyesi için acilen harekete geçen Filistin tarafındaki yardım çalışanlarına özellikle minnettarım. Onlar gerçek kahramanlar. Onların da korunmaya ihtiyaçları var.” İfadelerini kullandı.

Griffiths, 21 Ekim’de yaptığı açıklamada, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın başladığı 7 Ekim’den bu yana ilk kez bir yardım konvoyunun Gazze’ye girdiğinin duyurulmasını memnuniyetle karşıladıklarını ve sınırı geçen 20 tırlık ilk yardım konvoyunun da bu kapsamda yer aldığını belirtti. Mısır Kızılayı ve BM. Bunların arasında BM’nin desteğiyle Filistin Kızılayı tarafından sağlanan ve alınmasına izin verilen hayat kurtaran malzemeleri de içerdiğini bildirdi.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

Gazze’den İsrail tarafına binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar da Gazze-İsrail’in ucundaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek ele geçirdi.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi ve İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 1873’ü çocuk, 1023’ü kadın olmak üzere 4 bin 651 kişinin öldüğünü, 14 bin 245 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 18 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail-Lübnan sınırında İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 24 Hizbullah üyesi ve aralarında bir gazetecinin de bulunduğu 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

aliaga-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu