Haber

BM, yetersiz fonlanan yardım operasyonlarına 125 milyon dolar ayırdı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 6 Eylül (Xinhua) — BM insani yardım çalışanları, dünya çapında 14 ülkede yetersiz kaynak sağlanan yardım operasyonları için 125 milyon ABD doları ayırdıklarını duyurdu.

BM İnsani Uyumlaştırma Ofisi (OCHA) Salı günü yaptığı açıklamada, Afrika, Asya, Amerika ve Orta Doğu’daki operasyonlar için Merkezi Acil Durum Müdahale Fonu’ndan (CERF) BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths’in görevlendirildiğini duyurdu. Tahsise izin verildiği belirtildi.

OCHA’ya göre bu yıl küresel insani yardım ihtiyacı 55 milyar doları aştı ve bu miktarın yüzde 30’undan azı finanse edildi.

OCHA, fonun çatışmalardan, iklim değişikliğinin etkilerinden, doğal afetlerden, salgın hastalıklardan, yerinden edilmeden ve diğer krizlerden etkilenen 250 milyon insanı destekleyeceğini kaydetti.

OCHA’ya göre, Merkezi Müdahale Fonu’ndan yapılacak tahsis, dünyanın en uzun dönemli ve ihmal edilen krizlerinden bazılarında insani yardımın artırılmasına yardımcı olacak. Tahsisatın yönlendirileceği bölgeler Afganistan ve Yemen (her biri 20 milyon dolar), Burkina Faso ve Myanmar (her biri 9 milyon dolar) ve Haiti ve Mali’dir (her biri 8 milyon dolar). Aynı zamanda Bangladeş (8 milyon ABD Doları) ve Uganda’daki (6 milyon ABD Doları) mülteci operasyonlarını da temel alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu