Haber

BM’de depremlerin Türkiye ve Suriye’ye etkileri tartışıldı

Birleşmiş Milletler’de (BM) “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş depreminin Türkiye ve Suriye’ye etkileri ve BM kuruluşlarının çalışmaları masaya yatırıldı.

Cenevre’deki BM Ofisinde, Sözcü Alessandra Vellucci’nin moderatörlüğünde haftalık bir basın toplantısı düzenlendi.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, BM’nin Türkiye’deki depremzedeler için 1 milyar dolarlık insani yardım çağrısında bulunduğunu hatırlatarak, 5,2 milyon kişiye yardım edilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Suriye için 400 milyon dolarlık insani yardım çağrısı başlattıklarını kaydeden Laerke, banka hesaplarında şu ana kadar 54 milyon doların toplandığını söyledi.

Şu ana kadar (9-16 Şubat) 143 insani yardım TIR’ı kuzey sınırından Suriye’ye girdi.” Laerke bunun devam edeceğini söyledi.

“Suriye halkının uluslararası dayanışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyacı var”

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Sözcüsü Caroline Holt, deprem bölgelerinden temiz su ve sanitasyona erişimin kritik olduğunu belirterek, bu konuda desteğin önemine işaret etti.

12 yıllık iç savaşın ardından Suriye vatandaşlarının oldukça savunmasız olduğuna işaret eden Holt, “Suriye halkının uluslararası dayanışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyacı var.” söz konusu.

Holt, IFRC Genel Sekreteri Jagan Chapagain’in şu anda Gaziantep’te olduğunu ve daha önce Halep’i ziyaret ettiğini hatırlattı.

haber-resadiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu