Ekonomi

Borsa günü düşüşle kapattı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 37,50 puan gerilerken, toplam işlem hacmi 91,7 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,79 ve holding endeksi yüzde 1,40 kaybetti. Ortada sektör endekslerinde en çok kazandıran yüzde 3,52 ile ulaştırma olurken, bankacılık en çok kazandıran oldu.

5.730,19 puanla rekor seviyeye ulaşan BIST 100 endeksi, bu seviyeden gelen kar satışlarıyla 5.500-5.600 bandında dengelendi.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Çarşamba günkü toplantısında faiz artırımına ara vereceği yönündeki güçlü beklentiler nedeniyle küresel piyasalarda risk iştahının arttığını belirtti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Çarşamba günü yapacağı toplantıda yüzde 75 olasılıkla politika faizini sabit bırakmasının beklendiğini belirten analistler, Fed Lideri Jerome Powell’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalarda siyasi metnin ve sinyallerin değişmeyeceğini söyledi. yatırımcıların ilgi odağında.

Analistler, Fed’in para piyasalarındaki fiyatlamalarda bu hafta faiz artırımlarını ılımlılaştırabileceği öngörülse de, Temmuz ayında faiz oranlarını 25 baz puan artırarak “şahin” politikalarına son vereceğinin öne sürüldüğünü söylediler.

Analistler, ABD ekonomisinde işgücü piyasasının soğuma sinyalleri verdiğini ancak yine de istenilen sonuçların alınamadığını belirterek, yarın açıklanacak olan enflasyon bilgilerinin de fiyatlama açısından değerli bir diğer unsur olduğunu vurguladı.

Analistler yarın ABD’de enflasyon verilerinin yanı sıra Almanya’da enflasyon ve ZEW endeksleri ile İngiltere’de işsizlik oranının da takip edileceğini söylerken, analistler teknik olarak BIST 100 endeksinde 5850 seviyesinin direnç seviyesi olduğuna dikkat çekti. ve 5500 ve 5400 noktaları ana konumdadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu