Haber

Çorlu Belediyesi’nde Deprem Tatbikatı Düzenlendi

“2022 Afet Tatbikat Yılı” kapsamında Çorlu Belediyesi tarafından hizmet binasında AFAD uyumunda zelzele tatbikatı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) tarafından “2022 Afet Tatbikat Yılı” kapsamında ülke genelinde afet ve acil durumlara hazırlık maksadıyla düzenlenen gerçekleştirilen uygulamalar çerçevesinde Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Grubu tarafından kent merkezinde bulunan belediye hizmet binasında sarsıntı tatbikatı gerçekleştirildi.

Çök-Kapan-Tutun ve Tahliye Et

‘Çök-Kapan-Tutun’ hareketinin uygulanması ve sarsıntı sonrasında binanın tahliye edilmesine yönelik gerçekleştirilen tatbikatta Çorlu Belediyesi işçisi sarsıntı anında ‘Çök-Kapan-Tutun’ hareketiyle kendisini müdafaa altına alırken, sarsıntının sona ermesinin akabinde binayı denetimli bir halde tahliye etti. Belediye çalışanı tahliyenin akabinde Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan toplanma alanından bir ortaya geldi.

” Bina 5.10 Dakikada Kontrollü Bir Şekilde Tahliye Edildi”

“2022 Afet Tatbikat Yılı” kapsamında Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) koordinesinde farklı alanlarda afetlere yönelik tatbikatlar yürütüldüğünü, bireylerin ve kurumların afetlere hazırlık düzeyleri artırmak maksadıyla belediye çalışanı ile tatbikat gerçekleştirdiklerini belirten Çorlu Belediye Lider Yardımcısı Oktay Çolpan, “Çorlu Belediyesi hizmet binamızda gerçekleştirdiğimiz zelzele anı ve tahliye tatbikatımızda, ilçemizin de etkilenebileceği bir zelzelede, işçimizin ve binada bulunan vatandaşlarımızın zelzele sarsıntısını hissettikleri anda yapması gereken ‘Çök-Kapan-Tutun’ hareketini uygulaması ve sarsıntı sonrası binayı tahliye etmesine yönelik çalışma yürüttük. Tatbikata 130 kişi katılmış ve 5 dakika 10 saniye içerisinde 7 katın tamamının tahliyesi gerçekleştirilmiştir. Engelli bir bireyin ve yaralanan bir kişinin tahliyesi Çorlu Belediyesi arama kurtarma takımı tarafından yapılmıştır.

“Afet Farkındalığını Artırmayı Hedefliyoruz”

Tatbikatlar, asıl durumlarda uygulanması gereken temellere alışkanlık kazandırmak için yapılır. İşçimiz ve vatandaşlarımızın da iştiraki ile gerçekleştirdiğimiz bu tatbikatın benzerilerini farklı vakitlerde öteki tesislerimizde de uygulayarak herkesin afete hazırlıklı olabilmesini sağlamayı ve afet farkındalığını arttırmayı hedefliyoruz.

“Afetlere Hazırlık Vatandaşların da Görevidir”

Yapılan tatbikatta edindiğiniz bilgi ve deneyimleri etrafınızdaki beşerler ile paylaşacağınıza, ferdi olarak afetlere hazırlık çalışmalarınızı yapmakta olduğunuza inancım tamdır. Unutulmamalıdır ki, afetlere hazırlık yalnızca ilgili kurumların değil vatandaşların da vazifesidir.

“12 Kasım Düzce Depremi Hafızalarımızdan Silinmedi”

12 Kasım 1999 Cuma günü saat 18.57’de aletsel büyüklüğü 7.2 ve merkez üssü Düzce olan, 30 saniye süren sarsıntının acı bilançosu hala hafızalarımızdan silinmemiştir. 845 kişi hayatını kaybetmiş ve 4948 kişi yaralanmıştır.

12 Kasım Düzce sarsıntısının 23. Yıl dönümü. Ülkemizde bu türlü acıların tekrar yaşanmamasını diliyor, zelzelelerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı bir defa daha rahmetle anıyorum.” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu