Ekonomi

Fed Tutanakları piyasaları nasıl etkiledi?

Investing.com – ABD Merkez Bankasının bu ayın başında faiz kararını açıklamasının ardından Fed Tutanakları yayımlandı.

InvestingPro kullanın, profesyoneller gibi kazanın! %20 indirim kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyuizleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimizeburadan ulaşın.

Fed Tutanaklarında bazı FOMC üyelerinin enflasyona yönelik riskleri öne çıkardığı görüldü. Bu da üyelerin olası katı enflasyon durumuna göre daha fazla sıkılaştırmaya hazır olduğu şeklinde yorumlandı. Mevcut durumda ayrıca yetkililerin uygulanan politikaların ekonomiyi ne ölçüde kısıtlandığına dair belirsizliğin devam ettiğini dile getirdiği görüldü.

Yılın ilk çeyreğinde ABD enflasyonunun %2’lik hedefi yolunda beklenti dışı gelen verilerle birlikte ekonominin güçlü kalması, FOMC üyelerini de fikir ayrılığına düşürdü. Genel görüş daha fazla güven sağlanmanın daha uzun süreceği yönünde gelişirken bazı Fed üyelerinin faiz oranlarında bir artış konusunda istekli kalması dikkat çekti.

Fed Başkanı Jerome Powell ise faiz kararı sonrasındaki konuşmasında faiz artışına kapıları kapatan bir mesaj vermişti. Ancak tutanaklar, bu konuda tam bir fikir birliği oluşmadığını gösterdi.

Piyasalar sınırlı olumsuz tepki verdi

Tutanakların açıklanmasının ardından piyasalar, sınırlı da olsa olumsuz bir tepki verdi. Risk iştahı üzerinde baskı oluşturan tutanakların ardından dolar endeksi 105 seviyesine doğru hareketine devam etti.

Emtia piyasasında baskı daha fazla hissedilirken ons altın dünden bu yana %2,5’e yakın geriledi ve son saat itibarıyla 2.360 dolar seviyesine düştü. Gümüş daha hızlı gerilerken dün başlayan gerileme bugün de devam etti ve gümüş, %5’i aşan düşüşle 30,3 dolar seviyesine geriledi.

ABD hisse piyasası günü ekside kapattı. Dow Jones %0,51 düşüşle en çok değer kaybeden endeks oldu.

Goldman Sachs CEO’su bu yıl faiz indirimini olası görmüyor

Goldman Sachs CEO’su David Solomon, Fed’in bu yıl faiz indirimine başlamasını beklemediğini söyledi.

Solomon, enflasyondaki yapışkanlığın önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini tahmin ederken Fed’in bu yıl faiz indirimine gideceğini düşünmediğini dile getirdi.

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon: “ABD ekonomisi sert bir iniş görebilir”

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, ABD ekonomisinin “sert bir iniş” görebileceğini düşünüyor. CNBC’ye demeç veren Dimon, geçmişte yaşananlara bakıldığında ekonomide sert bir iniş ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

JPMorgan CEO’su ABD için en kötü senaryonun enflasyon yükselmeye devam ederken işsizlik kaynaklı büyümenin yavaşlamasıyla stagflasyon sürecine girilmesi olacağını düşünüyor.

Diğer gelişmiş ülkelerin bu riski atlattığını düşünen Dimon, ABD için bu ihtimali diğerlerine göre daha yüksek olarak gördüğünü sözlerine ekledi. Jamie Dimon, yine de ekonomi resesyona girse bile tüketim tarafının iyi durumda kalmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu