Haber

Gana’da Lassa Ateşinden bir kişi öldü

Gana’nın başkenti Akra’da hayvanlardan insanlara bulaşan ve ölümcül olabilen Lassa Ateşi’ne yakalanan bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Gana Sağlık Hizmetleri (GHS) Genel Müdürü Dr. Patrick Kuma-Aboagye, iki hafta önce başkent Akra’da 40 yaşındaki bir tüccarda Lassa Humması tespit edildiğini bildirdi.

Tedavi altına alınan bu kişinin hayatını kaybettiğini kaydeden Kuma-Aboagye, hastayla temas halinde olan bir kişiye yapılan testin de pozitif çıktığını söyledi.

Kuma-Aboagye, halkı salgına karşı daha dikkatli olmaya çağırdı.

Lassa Ateşi nedir?

Kanama hastalığına neden olan Lassa virüsü, Ebola ve Marburg virüsleri ile aynı aileden gelse de bu iki virüsten daha hafiftir.

Batı Afrika’da görülen Lassa virüsü, insanlara kemirgen idrar veya dışkısı, kontamine yiyecek veya ev eşyaları ile temas yoluyla bulaşıyor.

Virüs, enfekte kişinin kanı, idrarı, dışkısı veya vücut salgıları ile insanların ortasında yayılıyor.

Virüs bulaşanlarda ateş, halsizlik, baş ağrısı, boğaz ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi belirtilerle karşılaşılıyor. Şiddetli vakalarda diş etlerinde, gözlerde veya burunda kanama olabilir.

Mali, Togo, Gana, Liberya ve Sierra Leone gibi birçok Afrika ülkesinde görülen Lassa Ateşi, ilk olarak 1969 yılında Nijerya’nın Lassa kentinde görülmüştür.

Lassa Fever salgınlarına Nijerya’da sıkça rastlanırken, hastalık şubat ayında İngiltere’de bir kişinin ölümüne neden oldu.

haber-ortakoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu