Ekonomi

Goldman’ın 2023 borsa görünümü: “Acı daha az ama kazanç yok”

Yazar – Senad Karaahmetovic

Goldman Sachs stratejistleri, bu yılın “acı verici değerleme düşüşleriyle dolu” bir yıl olmasının akabinde pay başına çıkarda (EPS) artış olmayışının, borsada 2023’ün ana vurgusu olacağına inanıyor.

Her ne kadar 2023 daha az sancılı olacak olsa da “daha az acı ama aynı zamanda sıfır kazanç ” beklentisi içindeler. Goldman’ın S&P 500 için 3 aylık fiyat hedefi 3.600, 6 aylık hedefi 3.900 iken ABD gösterge endeksinin yılı 4.000 seviyesinde kapatması bekleniyor.

Bu projeksiyon, Fed’in ABD iktisadı için yumuşak bir iniş sağlayabileceği ve 2023 S&P 500 endeksinde EPS’nin 224 dolarda sabit kalacağı inancına dayanıyor. Sert iniş senaryosu “belirgin bir risk” olarak tanımlanıyor.

Stratejistler, “Reel GSYİH büyümesinde ufak bir daralma olduğu varsayıldığında, kazançlar %11 azalarak 200 dolara düşecektir ki bu da tipik, zirveden-dibe resesyon düşüşü olan %13’ün biraz altında. Değerleme perspektifinden bakıldığında gerçek getiriler düşerken risk priminin önemli biçimde genişlemesi nedeniyle F/K’nın 14x olacağını tahmin ediyoruz. Bir resesyon durumunda S&P 500’ün 3.150 düzeyine gerileyeceğini düşünüyoruz.” diyor.

Net olarak Goldman müşterilerine, bir resesyon durumunda yüksek risk nedeniyle “temkinli kalmalarını” tavsiye ediyor. Stratejistler ayrıyeten 2023’te nasıl yol alınacağına dair 5 ipucu paylaştı.

  1. Düşük faiz oranı riski olan defansif sektörlerden (Sağlık Hizmetleri, Tüketici Temel Malları ve Enerji) hisseler edinin.
  2. Yavaşlayan enflasyona karşı kaldıraç etkisi olan hisse senetleri alın.
  3. Kârsız uzun vadeli hisse senetlerinden kaçının.
  4. Esnek marjlara sahip firma hisselerine sahip olun.
  5. SG&A’daki son düşüşün aksine dönmesi halinde kırılgan marjlara sahip pay senetlerinden kaçının.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu