Haber

ICC Başsavcısı: İnsani yardımın Gazze’ye ulaşması engellenmemeli

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Başsavcısı Karim Khan, Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki Refah Sınır Kapısı’nı ziyaret ederek, insani yardımın Gazze’ye ulaştırılmasının önünde hiçbir engel olmaması gerektiğini vurguladı.

Khan, ICC’nin X sosyal medya hesabından yaptığı video konuşmasında Gazze Şeridi’ne giren sınırlı yardımlara değindi.

Gazze’de sivillerin mağduriyetinin devam ettiğini belirten Khan, “En önemlisi insani yardım malzemelerinin çocuklara, kadınlara, erkeklere ve sivillere ulaşması engellenmemeli. Onlar masumdur ve uluslararası insancıl hukuka göre haklara sahiptirler.” söz konusu.

UCM Başsavcısı, “hukukun üstünlüğünün korunmasının” sağlanmasının gerekli olduğunu belirtti.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 311’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’de İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı 3 bin 342’si çocuk, 2 bin 262’si kadın olmak üzere 8 bin 5’e yükselirken, 20 bin 242 kişi de yaralandı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 116 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli de yaralandı.

İsrail bombardımanı sırasında Gazze’de 34, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu