Ekonomi

İliç’teki altın madeninde 9 işçi yeraltında, aramalar devam ediyor

İliç ilçesine bağlı Çöpler köyündeki altın madeninde dün saat 14.20 sıralarında heyelan meydana geldi. Kayan toprağın kısa sürede çok geniş bir alanı kapladığı görülürken, vardiyadaki personelden dokuzu yer altında kaldı. Bölgede iş makinelerinin yardımıyla kurtarma çalışması başlatıldı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise bölgeye giderek çalışmaları takip ettikten sonra basın mensuplarına bilgi verdi.

Yerlikaya, c. İlk kayma şeklinde bir kütle hareketinin meydana geldiğini ve daha sonra Leach’in bulunduğu yığın liç alanından yamaçta çok hızlı bir şekilde aktığını belirterek, “Hareket yaklaşık 200 metre yüksekliğe sahip bir eğim boyunca gerçekleşti. Kayan kütlenin toplam hacmi şu anda 10 milyon metreküp olarak hesaplanıyor ve bu kütle yaklaşık 800 metre.” “Hareket hızının saniyede yaklaşık 10 metre olduğu tahmin ediliyor.” söz konusu.

İlk tespitlere göre 9 personelin kayan kütlenin altında kaldığını ve personele yönelik arama kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirten Yerlikaya, şöyle konuştu: “Olayın ilk dakikalarından itibaren Erzincan, Erzurum, Sivas, Tunceli, AFAD İl müdürleri , Sivas, Erzurum, Rize ve Diyarbakır sendikaları bölgeye geldi.Olayın ardından İçişleri, Elektrik ve Olağan Kaynaklar Bakan Yardımcılarımız, Erzincan ve Sivas Valisi, Erzincan Belediye Başkanı, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı, kaymakamlar, il jandarma komutanı, il Sahadaki çalışmaları koordine etmek üzere emniyet müdürü, ilgili kurum ve kuruluşlar, genel müdür ve daire yetkilileri görevlendirildi. “Liderlerin her biri buraya geldi.”

827 personel görev başında

Bölgede çalışan personel sayısı hakkında bilgi veren Yerlikaya, şunları söyledi: “Şu anda bölgede AFAD, JAK, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere 339’u arama kurtarma görevlisi olmak üzere toplam 827 işçi görev yapıyor. Güvenlik, madenciler ve sivil toplum kuruluşları.562 araç, 5 drone, KBRN dediğimiz 2 kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer araç, 5 metale duyarlı radar cihazı ve 5 kurtarma köpeğiyle arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor.

Hem yeni bir kaymanın izlenmesi hem de enkaz altındaki kişi ve araçların tespiti amacıyla bölgeye taşınabilir takip sistemleri ve yer radarı gibi ekipmanlar yerleştirildi. Bölgeye dezenfekte ve seyyar adaptasyon kamyonları görevlendirildi. Üniversitelerimizden bilim insanları, AFAD iş birliğiyle bölgenin geçmiş ve güncel haritalarını kullanarak sabit alanlar belirleyerek bu alanlara izleme cihazları yerleştirmeye başladı. Ayrıca yapılacak çalışmalarda bölgedeki hareketlerin tarihsel davranışı uydu radar bilgilerinden incelenerek olası riskli alanlar belirlenmektedir. “Ayrıca gece boyunca arama kurtarma çalışmalarının sürdürülebilmesi için bölgede 40 jeneratör ve 40 aydınlatma kulesi bulunuyor.”

Bakan Yerlikaya, arama kurtarma çalışmalarının aralıksız devam edeceğini belirterek, “Madencilerimize, Erzincan’a ve milletimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. En büyük duamız milletimize buradan müjdeli haberler gelmesi olacaktır. ” İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu