Haber

İran’da bu kez hükümet yanlıları sokaklara döküldü.

Son 4 aydır Mahsa Amini protestolarının rejim karşıtı olaylara dönüşmesiyle iyice gerginleşen İran’da bu kez iktidar yanlıları sokakta.

Başkent Tahran’da Cuma namazının ardından binlerce kişi hükümete desteğini göstermek için sokaklara döküldü.

Tahran İmam Humeyni Musalla Camii’nde kılınan cuma namazının ardından hükümet yanlısı sloganlar atarak sokaklara çıkan cemaat, Batılı ülkelerin İran’ın içişlerine müdahalesine İran’daki protestolara destek vererek tepki gösterdi ve Ali Hamaney’in karikatürlerine destek verdi. Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo tarafından İran’ın Dini Cumhurbaşkanı. .

“Biz Hamaney’in askerleriyiz”

Göstericiler, “Sonuna kadar Hamaney’in yanındayım” ve “Kahrolsun ABD, kahrolsun Fransa, kahrolsun İsrail” yazılı pankartlar taşıdı. Batılı ülkelerin İran’ın içişlerine müdahalesine tepki gösteren kalabalık, “Hamaney, emrini bekliyoruz”, “Hepimiz Hamaney’in askeriyiz” ve “ABD’ye ölüm, Fransa’ya ölüm” sloganları attı.


“Batı’nın isyancılara desteğini kınıyoruz”

Gösteride okunan açıklamada, Batılı ülkelerin İran’daki gösterilere takviye yaptığı belirtilirken, “İran milleti olarak başta Fransa, İngiltere ve Almanya’nın ülkedeki isyancılara destek vermesini ve İran’ın iç işlerine karışmasını şiddetle kınıyoruz. Yargıdan beklentimiz Batılı ülkelerin paralı askerleri ile hakaret ve ihanet edenlerin cezalandırılmasıdır. dini değerlerimiz.”terimler kullanıldı.

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’da yayınlanan karikatürlere de intikam çağrısı yaparak tepki gösterilen açıklamada, “Salman Rüşdi gibi bir sığınak bulsunlar ve kaderinden ders çıkarsınlar. Kutsallarımıza hakaret edenlerin etrafını devrimci Müslümanların ateşli öfkesi saracaktır.”terimler yer aldı.


“Düşman propaganda ve yalanlarla halkı kandırıyor”

Tahran’da cuma namazı öncesi konuşan İmam Ahmet Hatemi, İran’da son aylarda yaşanan olayları ulusal güvenlik için siyasi bir hedef olarak değerlendirdi, “Düşman halkı propaganda ve yalanlarla kandırıyor. Çok kısa sürede İran hakkında 38 bin yalan söylediler. Herkes cihat bilinciyle hareket etmeli. Medya sektörü, üniversiteler ve hatta aileler bu cihada katılmalı.”dedim.

Hatemi, Charlie Hebdo’nun İran Dini Lideri Ali Hamaney hakkında karikatürler yayınlamasını kınadı, “Bunlar kendini tanımayan, değeri olmayan bir yayınevi. Biz İslam için canımızı veriyoruz. İslam nurunu söndürmek istiyorlar ama bu nur asla sönmeyecek.”sözlerini kullandı.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu