Haber

İstanbul Havalimanı’nda 427 Kilogram Metamfetamin Ele Geçirildi

İSTANBUL Havalimanı’nda düzenlenen operasyonda 427 kilo metamfetamin türü uyuşturucu madde ele geçirildi. Operasyonla ilgili açıklama yapan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Ticaret Bakanlığımıza bağlı Gümrük Muhafaza Birimleri tarafından İstanbul Havalimanı Kargo Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen operasyonda Güney Amerika’ya transit olarak gönderilen iki kargoda toplam 427 kg uyuşturucu madde metamfetamin ele geçirildi.”

İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından yasa dışı uyuşturucu trafiğine yönelik çalışmalar kapsamında gerçekleştirilen risk analizi çalışmaları sonucunda, Güney Amerika’dan Asya ülkelerine transit olarak İstanbul Havalimanı’na gelen 2 adet hava kargo sevkiyatının riskli olduğu değerlendirildi.

İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü NARKOKİM çalışanı tarafından söz konusu sevkiyatlar için narkotik dedektör köpekleri ile gerçekleştirilen denetimlerde, dedektör köpeklerinin her iki kargoya da tepki verdiği görüldü. Detaylı denetime tabi tutulmasına karar verilen sevkiyatlar, daha sonra teknik ekipmanlarla denetime tabi tutuldu. Yapılan detaylı inceleme sonucunda iki kargo sevkiyatında hava kompresörleri ve odun kesme makinesi içerisine gizlenmiş toplam 427 kilogram metamfetamin türü uyuşturucu madde ele geçirildi. Ele geçirilen uyuşturucu maddelere ekipler tarafından el konulurken, İstanbul Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Operasyonla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Ticaret Bakanlığımıza bağlı Gümrük Muhafaza Birimlerince İstanbul Havalimanı Kargo Kısmında gerçekleştirilen operasyonda Güney Amerika’dan ve yurt dışına transit olarak giden iki kargoda toplam 427 kg uyuşturucu metamfetamin ele geçirildi. Operasyonda emeği geçen değerli meslektaşlarımızı canı gönülden kutluyorum. Teşkilatımız gece gündüz demeden Milletimizin ve tüm insanlığın sağlık ve güvenliği için çalışmaya devam edecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu