Haber

İstanbul Sözleşmesi’ne “Değişiklikle” Döneceğini Söyleyen Sinan Oğan’ın Açıklaması Dikkat Çekiyor

ATA İttifakı Başkan Adayı Sinan Oğan, geçtiğimiz günlerde ‘İstanbul Sözleşmesi’ne küçük bir değişiklikle döneceğiz, kadının beyanı üzerine giden sistem yüzünden itiraflar erkeğe yapılıyor’ şeklinde bir açıklama yaptı. Oğan’ın hayranları açıklamaya destek verirken, binlerce kullanıcı İstanbul Sözleşmesi’ndeki yazıyı yanlış anladığını belirtti.

Sosyal medyayı ikiye bölen paylaşımlar ve tepkiler için buraya gelin. ?

ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan, 14 Mayıs seçim günü yaklaşırken öne çıkan isimlerden biri.

Oğuzhan Uğur’un sunduğu Konular Açık Mikrofon programına Ogan’ın katılacağı bölüm merakla beklenirken, İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin yeni açıklaması sosyal medyada gündem oldu.

“İstanbul Sözleşmesi’ne geri döneceğiz ama küçük bir değişikliğe ihtiyaç var. Kadınlarımızın katledilmesinin önüne geçmeliyiz, çocuklar küçük yaşta evlendirilmemeli.”

‘Ama burada küçük bir boşluk var, kadının beyanına dayalı bir sistem var. Bu iyi niyetli bir yaklaşım ama kötü niyetli bir kişi bunu kullanabilir. Erkeğe iftira atılabilir ya da kadın endişeden farklı şeyler söyleyebilir. Adam kendini açıklayana kadar, o iftirayı ispat edene kadar 6 ay hapiste kalıyor, buna adil bir çözüm bulabiliriz diye düşünüyorum.”

Oğan’ın açıklaması kendi dinleyicileri arasında alkışlarla karşılandı.

Ancak işin hukuki boyutunun çok farklı olduğunu anlatan binlerce yorum geldi;

Birçok kullanıcı, “Kadının beyanı esastır” ifadesinin yanlış yöne çekildiğini belirtti.

Kadın cinayetlerinin hala büyük bir sorun olduğu ve faillerin ne yazık ki özgürce gezindiği ülkemizde, kadınların beyanının esas alınması çok değerlidir.

Yorum sizde!

habersavastepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu