Haber

Kars’ta “Türkiye’deki deprem gerçeği ve Sarıkamış’ın depremselliği” konulu konferans

Kars Kafkas Üniversitesi Dede Korkut Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. depremlerde yapı kusurları aittir.” söz konusu.

prof. Dr. Bozkuş, Sarıkamış Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen “Türkiye’de Sarsıntı Gerçeği ve Sarıkamış’ın Depremselliği” konulu konferansta katılımcılara deprem bölgeleri, fay hatları, dünyada ve Türkiye’de yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi. Müdürlük salonu.

İnsanlarda deprem gerçeğini ve bilincini oluşturmanın değerine vurgu yapan Bozkuş, depremin Türkiye’nin gerçeği ve birlikte yaşamak zorunda olduğu bir doğal afet olduğunu söyledi.

Bozkuş, depremin önemine vurgu yaparak, “Türkiye’nin depremselliğinin nedeni, Arap kıtası ile Afrika kıtalarının Anadolu’yu güneyden kuzeye tam olarak Avrasya’ya sıkıştıran hareketleridir. Fiziğin bir kuralı vardır, bastığınız bir şey kırılır, o yani, kırılması gerekiyor.” söz konusu.

Bozkuş şunları söyledi:

“Bölgede Kars merkez en az etkilenen il. Ancak ilçeler faylara yakınlığına göre merkeze göre farklı etkilenecek. Sarıkamış’ta bulunan köylere baktığımızda sarsıntı düzeyi yüksek yerler ön planda. Karaurgan ve ortadaki köylerimiz.Bu köylerde 1983, 1984 ve 2005 depremleri oldu.Bazı evlerimiz yıkıldı.Yani merkez üssüne yaklaştıkça risk artıyor, uzaklaştıkça azalıyor. •Depremlerin şiddeti fayların büyüklüğüne göre artar.Depremlerin şiddeti küçük olduklarına göre azalır.Sarplarda can kaybının sorumluluğunun inşaat kusurlarıyla ilgili olması gerçekten üzerimizdedir.Yerini de değiştiremeyiz. Ne fayın, ne de depremin önüne geçelim. Türkiye’de o dönemde çocuklara depremin deprem kuşağında olduğunu, depremle birlikte nasıl yaşanması gerektiğini anlatmalıyız.”

gokceadaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu