Teknoloji

Müstakbel sevgiliniz bir aldatıcı olabilir mi?

Flört uygulamaları, insanların biriyle bağlantı kurma ve aşkı bulma biçiminde devrim yarattı. Artık kişiler sosyal ortamlarda buluşmak yerine uygulamalar aracılığıyla çok kısa sürede eşleşip buluşmaya başlayabilmektedir.

2022 yılında flört uygulamalarını kullanan kişi sayısının en az 350 milyon kişi olacağı tahmin ediliyor. Bu uygulamalar, kullanıcıların arkadaşlık profillerini başkalarıyla paylaşmalarının kolay bir yolu olmakla kalmıyor, aynı zamanda dolandırıcıların ve bilgisayar korsanlarının birçok insanı sömürmesi için bir dizi fırsat da sunuyor. Flört uygulamalarının ve sosyal medyanın popülaritesi, sahte taliplerin amaçlarını bulmasını ve paralarını almak için onları kandırmasını her zamankinden daha kolay hale getirdi. Dijital güvenlik şirketi ESET, Sevgililer Günü öncesi dolandırıcıların tuzaklarına dikkat çekti.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Kurulu tarafından hazırlanan bir rapor, aşk dolandırıcılığının 2022’de yaklaşık 70 bin kişiye 1,3 milyar dolara mal olduğunu ortaya çıkardı. Ancak flört dolandırıcılığının kurbanlarının çoğu konuşmaya utandığı için bu hala resmin tamamını yansıtmıyor. 2028 yılına kadar 450 milyondan fazla kullanıcıya sahip olacağı tahmin edilen çevrimiçi flörtün popülaritesi artmaya devam ettikçe, dolandırıcılık ve saldırıların hedefi olma riski de artıyor. Çevrimiçi flört dünyasında gezinmeye çalışanlar için, şüpheli bağlantılar ve partnerinizin gerçek kimliğine ilişkin belirsizlik, tehlike işaretleri listenizin en üstünde yer almalıdır.

 

Flört uygulamalarında gizlenen tehditler

Sahte kimlikler yaratmak Dolandırıcıların flört uygulamalarında kullandığı en yaygın taktiklerden biri, partnerlerini kandırarak kendilerinin başka biri olduğunu düşünmelerini sağlamak için sahte profiller oluşturmaktır. Bu dolandırıcılar, şüphelenmeyen kurbanları cezbetmek için sıklıkla çalıntı veya stok fotoğrafları ve uydurma kişisel bilgileri kullanır. Dolandırıcıların çevrimiçi ortamda gerçekçi bir kişilik oluşturmak için kullanabileceği (tahmin ettiğiniz gibi, var olmayan) fotoğraflar oluşturmak için AI görüntü oluşturmayı kullanan birçok web sitesi var.

Kimlik avı saldırıları ve kötü amaçlı yazılım dağıtımı Çevrimiçi bir platform olarak flört uygulamaları, kimlik avı saldırıları ve kötü amaçlı yazılım dağıtımı için kolay bir ağ geçidi sağlar. Dolandırıcılar profiller oluşturabilir ve görünüşte temiz gönderiler ve kötü niyetli kişiler veya ekler göndererek umutlu bekarları tıklamaları için kandırabilirler. Bunu toplu düzeyde yapmak için botları kullanabilirler ve bir kez tıklandığında bu ilişkiler, kurbanın cihazına kötü amaçlı kötü amaçlı yazılımların yüklenmesine yol açar. Kötü amaçlı yazılım yüklendikten sonra, cihazda depolanan tüm kişisel bilgiler veya veriler tehlikeye girer ve kimlik hırsızlığı ve kredi kartı sahtekarlığı riski büyük ölçüde artar.

Şantaj için veri toplama Çevrimiçi flört platformları birçok kişisel bilgiyi saklar ve onları bilgisayar korsanları için çekici hedefler haline getirir. Dolandırıcılar, insanların profillerinden bu hassas ayrıntıları çıkarmak için veri madenciliği gibi taktikler kullanabilir. Bu tür bilgilerin kamuya açık olduğu durumlar da olmuştur.

Konum tabanlı tehditler Birçok flört uygulaması konum tabanlı hizmetleri kullanır. Bu özellik insanların yakındaki potansiyel eşleri bulmasını kolaylaştırırken aynı zamanda tehditlere de kapı açıyor. Bilgisayar korsanları konum bilgilerini kullanarak bireyleri izleyebilir ve hedefleyebilir, bu da gerçek dünyada güvenlik endişelerine yol açabilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu