Haber

Saola Tayfunu Çin anakarasına ulaştı: 1 ölü

– Saola Tayfunu’nun etkisiyle yere düştü ve sürüklendi

Saola Tayfunu Çin anakarasına ulaştı: 1 ölü

GUANGDONG – Bu yıl Çin’i vuran 9’uncu tayfun olan Saola Tayfunu, ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinin kıyılarına ulaştı. Shenzhen’de bir ağacın aracın üzerine düşmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti. Hong Kong’da kaldırımda yürüyen bir kadın tayfunun etkisiyle yere düşerek sürüklendi.

Dün geceden bu yana Makao ve Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin etkisi altına giren Saola Tayfunu yaşamı olumsuz etkiledi. Hong Kong’da 500’e yakın uçuş iptal edilirken, yüzlerce yolcu da havalimanında mahsur kaldı. Kaldırımda yürüyen bir kadın, tayfunun etkisiyle yere düşerek sürüklendi. O anlar amatör kameraya yansıdı.

Ağaç aracın üzerine devrildi: 1 ölü

Hong Kong’un ardından Çin anakarasına da ulaşan tayfun, ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletine de ulaştı. Guangdong meteorolojik gözlem biriminden yapılan açıklamada, tayfunun yerel saatle 03.30 sıralarında eyaletin Zhuhai şehrinin kıyı kesimini vurduğu belirtildi. Tayfunun şiddetiyle yollara ve araçlara çok sayıda ağaç devrildi. Shenzhen’de bir ağacın aracın üzerine düşmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti.

Tayfun öncesinde ilde 780 bin kişinin riskli bölgelerden tahliye edildiği, 80 binin üzerinde balıkçı teknesinin ise limanlara döndüğü öğrenildi. Ayrıca eyaletteki 13 ildeki okulların açılış tarihleri ​​de ertelendi.

Saola Tayfunu’nun ilin güney ve kıyı kesimlerindeki etkisinin yarın da devam etmesi bekleniyor.

Tayvan alarma geçti

Tayvan’da Haikui Tayfunu için uyarı yayımlandı. Haikui Tayfunu’nun yarın Tayvan’ın güneydoğu kıyılarına ulaşması ve bu hafta boyunca adada şiddetli yağışlara neden olması bekleniyor.

kocakoy-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu