Ekonomi

Tesla CEO’su Elon Musk, Texas Şirketi İçin Hissedarların Oyunu Önerdi

Çarşamba akşamı Tesla İcra Kurulu Başkanı Elon Musk, şirketin yasal merkezinin Teksas’a taşınması konusunda hissedar oylaması yapmayı planladığını duyurdu.

Musk, sosyal medya platformunda bağlayıcı olmayan bir anket başlattı Anket sonuçlarına yanıt olarak Musk, şirketin yasal tescilinin devri konusunda derhal hissedarlar arasında resmi bir oylama yapmayı planladığını duyurdu.

Bu açıklama, Delaware eyaletindeki bir yargıcın CEO’nun 56 milyar dolar değerindeki tazminat paketine karşı karar vermesinin ardından geldi. Musk, mahkeme kararının ardından X’te yayınlanan bir mesajda Delaware’de bir şirketin kaydedilmemesini tavsiye etti.

Tesla, Teksas’ta gigafactory olarak bilinen büyük bir üretim tesisini işletiyor ve eyalette 750 milyon dolardan fazla değere sahip önemli genişleme planları var. Şirket ayrıca Teksas’ta, 2025 yılına kadar yaklaşık 1 milyon elektrikli araca yetecek kadar lityum üretmeyi amaçlayan bir lityum işleme tesisi kurma sürecinde.

Tesla’nın yanı sıra Elon Musk’un SpaceX ve The Boring Company gibi diğer ticari girişimlerinin de Teksas’ta tesisleri bulunuyor. Musk ayrıca sosyal medya platformu X’in de sahibidir.

Tesla’nın (TSLA) hisseleri Perşembe günü piyasa açılmadan önce %1,15 arttı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir insan editör tarafından doğrulanmıştır. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu