Ekonomi

TMO, talep edilen randevulara cevap veriyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, son dönemde açtıkları depo ve açık kazık alanlarıyla talep edilen atamalara cevap verildiğini söyledi.

Güldal, sektör paydaşlarıyla bir araya geldiği TMO Konya Genel Müdürlüğü’ndeki görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, hasat döneminin yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Türkiye’de hasadın yüzde 50’sinin tamamlandığını belirten Güldal, Konya Ovası’nın Türkiye’nin tahıl üretiminin dörtte birini karşıladığını belirtti.

Sezonun verimli geçtiğini ifade eden Güldal, “Konya genelinde rekolte yüksek. Türkiye geneli rekoltesine baktığımızda 21 milyon ton buğday, 8.5 milyon ton arpa öngörülüyor. Toprak Mahsulleri Mahsulleri Mahsulleri Mahsulleri Mahsulleri Mahsulleri Ofisi hasadın başladığı günden ve Sayın Cumhurbaşkanımızın fiyatları açıkladığı günden bu yana çok yoğun bir alım seferberliği sürdürüyor.” dedi.

Randevu sisteminde zaman zaman sıkıntı yaşandığını belirten Güldal, şunları kaydetti:

“Son 10 gündür özellikle Konya’da yeni açılan depolarda ve açık yığın alanlarında randevulara cevap verme imkanı bulduk. Artık çiftçilerimizin yüzde 90-95’i randevu alabiliyor. Tüm bunları çözmek için Konya merkezde ASLİDAŞ Tesisleri’nde kabul ve kabul noktası oluşturduk. Hızlı randevu almak isteyen üreticilerimiz oraya yönlendiriliyor. En kısa sürede randevu sıkıntısı yok. Önümüzdeki hafta, on gün randevunun yoğun olacağı beklentisini önemsiyoruz.”

“Randevu sistemi düzene girdi”

AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan da TMO’nun Konya’daki alım noktasını her geçen gün artırdığına dikkat çekerek, “Randevu sistemi sisteme girdi. Bilgi teknolojilerinden kaynaklanan sorunlar giderildi. Sıfır sorun asla olmaz. Alımlarda yaşanan sorunların minimuma indiğini, maksimum azalmanın sağlandığını biliyoruz.” sözlerini kullandı.

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer de çiftçilerin taleplerini karşılamak için çalıştıklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu