Haber

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay’dan asgari ücretle ilgili değerlendirmelere tepki Açıklaması

TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay, Taban Fiyat Tespit Kurulu görüşmeleri başlamadan taban fiyatla ilgili konuşulmasına karşı olduğunu belirterek, “Konuşunca ne oluyor biliyor musunuz? Zalim işverenler, satıcılar, üreticiler var. Asgari ücret lafı çıktığı zaman zam yapmaya devam ediyorlar.” dedi.

Atalay, Güvenlik ve Savunma Personelleri Sendikasının (Güvenlik-İş) Esenboğa’da bir otelde düzenlenen 4. Olağan Kongresi’nde konuştu.

Taşeronların takıma alınmasını istemeyen bürokratlar olduğunu belirten Atalay, taşeronluğu “ucube sistem” olarak tanımladı ve kıymetli bir kısmı 2019’da takıma alınsa da sistemdeki birtakım çalışanların kapsam dışında kaldığını anlattı.

Kamuda taşeron personellik kavramının büsbütün ortadan kaldırılması gerektiğini lisana getiren Atalay, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sıkıntısının de tahlile kavuşturularak ülkenin gündeminden çıkartılmasını istedi.

“Şimdi niye konuşayım?”

İşçilerin gelir vergisine ait değerlendirmelerde bulunan ve mayıs sonu, haziran başında yüzde 27’lik vergi dilimine girildiğini kaydeden Atalay, “Bu sürdürülebilir, devam edecek adil bir sistem değil. Bas bas bağırıyorum, Sayın Nebati duymuyor.” dedi.

Atalay, Taban Fiyat Tespit Komitesi toplantılarının 5 ay öncesinden minimum fiyatın tartışılmasından rahatsız olduğunu, kendisinin bu yüzden hiç konuşmadığını lisana getirerek, şöyle devam etti:

“6 ay kala, 5 ay kala taban fiyat konuşulur mu? Umut mu satacağız? Emek mi satacağız? 5 ay kala herkes konuşuyor, yetkili yetkisiz. Konuşmanın ne yararı var? Konuşunca ne oluyor biliyor musunuz? Zalim patronlar, satıcılar, üreticiler var. Minimum fiyat lafı çıktığı vakit artırım yapmaya devam ediyorlar. İktidar muhalefet fark etmez, taban fiyat konuşulduğu vakit yumurtaya, peynire, ete, süte artırım devam ediyor. Ağzımı açmıyorum. Minimum fiyatı, görüşmeler başladığı vakit çıkıp konuşurum. Artık niçin konuşayım?”

Dolar üzerinden asgari ücret telkinleri

Bazı siyasiler tarafından, asgari ücretin dolar üzerinden ödenmesini istemesi konusunda kendisine telkinde bulunulduğunu aktaran Atalay, “TÜRK-İŞ Lideri, Türkiye’de TÜRK-İŞ başkanlığı yapıyorsa, dolar üzerinden asgari ücret istemez, isteyemez, ayıptır. Bunu, söyleyenlerin suratına söylüyorum.” ifadelerini kullandı.

“Benim kervanıma katıl.” diyen siyasilerin de olduğunu bildiren Atalay, TÜRK-İŞ olarak Türkiye’nin kervanında olduklarını, muhalefetin doğrusuna gerçek, iktidarın yanlışına yanlış dediklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu