Haber

Türkiye, Rusya ve İran heyetleri Astana için bir araya gelecek

Suriye ile Astana Müzakerelerinin garantörleri olan Türkiye, Rusya ve İran heyetleri, 20-21 Haziran tarihlerinde Kazakistan’ın başkentinde bir araya gelecek.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 20’nci kez düzenlenecek Suriye konulu Astana Görüşmeleri’ne garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran heyetlerinin yanı sıra Kazakistan’dan da temsilciler katılacak. Suriye rejimi ve muhalefeti.

20-21 Haziran tarihlerinde Astana’da yapılacak toplantıya Birleşmiş Milletler ile Ürdün, Lübnan ve Irak gözlemci statüsünde katılacak.

Görüşmede taraflar, Suriye çevresindeki bölgesel durumdaki değişimi ve sahadaki son gelişmeleri ele alacak.

Suriye’de terörle mücadele, rehinelerin serbest bırakılması ve kayıp kişilerin aranması gibi güven artırıcı önlemlerin yanı sıra insani durum, ülkenin yeniden inşası ve Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüş koşullarının oluşturulması gibi konular toplantıda da görüşülecek.

İlk gün Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakan yardımcıları arasında Suriye-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesine yönelik “Yol Haritası” konulu dörtlü istişare toplantıları yapılacak.

İkinci gün heyetler arasında gerçekleştirilecek ikili ve üçlü görüşmelerin ardından ana oturum ve basın toplantısı yapılacak.

Görüşmelerde garantör ülke heyetleri ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Kızıl Haç temsilcileri arasında zorla gözaltına alınanlara ilişkin bir çalışma grubu toplantısı da yapılacak.

Suriye ile Astana Müzakereleri en son 22-23 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleştirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu