Ekonomi

Yükselişini sürdüren altının gramı 1.664 liradan işlem görüyor

Altının ons fiyatındaki yükselişe paralel olarak dün değer kazanan altının gram fiyatı, günü önceki kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 1.655 liradan tamamladı. Yeni güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, saat 11.20 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 0,5 üzerinde 1.664 lira seviyesinde işlem görüyor.

ÇEYREK VE CUMHURİYET NE KADAR?

Aynı zamanda çeyrek altın 2 bin 730 liradan, cumhuriyet altını ise 11 bin 40 liradan satılıyor. Analistler, ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) beklentilerin üzerinde arttığını, bunun para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizden vazgeçeceği yönündeki beklentileri değiştirdiğini hatırlattı. 20 Eylül’deki toplantısında da sabit kaldı. Bunun kendisine yetmediğini ifade etti.

Gözler Fed’in Faiz Kararında

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Eylül ayı toplantısında politika faizini yüzde 5,25-5,50 seviyesinde sabit tutma ihtimalinin para piyasalarında fiyatlamada yüzde 97’ye yükseldiğini, altının ons fiyatının ise 1.917 dolar yani 0,3’e yükseldiğini belirtti. önceki kapanışının yüzde 1 üzerinde. Süreci gördüğünü söyledi.

ONS ALTINDAKİ 1.920 $ DİRENÇ POZİSYONUNDA

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise özellikle Euro Bölgesi’ndeki dış ticaret açığı ve ABD’deki sanayi üretimi verileri olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirtti. Teknik olarak altının ons fiyatında 1.910 ve 1.900 dolar baz olurken, sırasıyla 1.920 ve 1.920 dolar. 1.930 doların direnç seviyeleri olarak öne çıktığını belirtti.

omerli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu