İş

ABD Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tuttu

YENİ ABD Federal Rezervi (Fed), faiz oranını sabit tutmanın Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bilgi ve para politikası üzerindeki etkilerini değerlendirmesine izin vereceğini bildirdi.

Fed’den iki gün süren FOMC toplantısının ardından yapılan açıklamada, son göstergelerin ekonomik aktivitenin ılımlı büyümeyi sürdürdüğüne işaret ettiği ve son aylarda istihdam artışlarının güçlü olduğu belirtildi. , işsizlik oranı düşük kaldı, ancak enflasyon yüksek kaldı.

İlgili Makaleler

ABD bankacılık sisteminin sağlam ve güçlü olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Hanehalkı ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarının ekonomik aktivite, işe alım ve enflasyon üzerinde baskı oluşturması muhtemeldir” denildi. kelime kullanıldı.

Açıklamada, bu etkilerin boyutunun belirsizliğini koruduğu belirtilirken, FOMC’nin enflasyon risklerine karşı son derece temkinli olmaya devam ettiği belirtildi.

Toplantıda, federal fon faiz aralığını sabit tutmanın, FOMC’nin alınan bilgileri ve bunun para politikası üzerindeki etkilerini değerlendirmesine olanak sağlayacağına işaret edildi. Gecikmelerin aktivite ve enflasyon üzerindeki etkileri ile ekonomik ve finansal gelişmelerin dikkate alınacağı kaydedildi.

Açıklamada, Kurul’un enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmede kararlı olduğunun altı çizildi.

Fed, ekonomik iddialarında yılın ilerleyen zamanlarında olası ek faiz artırımlarının sinyalini verdi.

Fed bu yıl için faiz indirimini artırdı

Ekonomiye ilişkin öngörülerini açıklayan Fed, federal fon oranı varsayımını bu yılsonu için yüzde 5,1’den yüzde 5,6’ya yükseltti.

Fed’in 2024 yılı için federal fon oranı tahmini yüzde 4,3’ten yüzde 4,6’ya ve 2025 için yüzde 3,1’den yüzde 3,4’e revize edildi. Uzun vadeli ortalama faiz oranı beklentisi yüzde 2,5’ta tutuldu.

Banka’nın enflasyon tahminleri bu yıl için yüzde 3,3’ten yüzde 3,2’ye düşürülürken, 2024 için yüzde 2,5 ve 2025 için yüzde 2,1’de kaldı.

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon tahminleri de bu yıl için yüzde 3,6’dan yüzde 3,9’a yükseltildi. Fed’in gelecek yıl için yüzde 2,6’da sabit tuttuğu çekirdek enflasyon tahmini, 2025 için yüzde 2,1’den yüzde 2,2’ye yükseltildi.

ABD ekonomisinin büyüme tahmini bu yıl yüzde 0,4’ten yüzde 1’e çıkarılırken, gelecek yıl için yüzde 1,2’den yüzde 1,1’e, 2025 için ise yüzde 1,9’dan yüzde 1,8’e düşürüldü.

İşsizlik oranı tahminleri de bu yıl yüzde 4,5’ten yüzde 4,1’e, 2024 ve 2025 için yüzde 4,6’dan yüzde 4,5’e düşürüldü.

(Bitti)

bucaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu