Ekonomi

Block’un üçüncü çeyrek kazancı beklentileri aştı, hisseler kapanış sonrası işlemlerde yükseldi

Jack Dorsey liderliğindeki Fintech firması Block, analist beklentilerini aşan üçüncü çeyrek kazanç raporunun yayınlanmasının ardından Perşembe günü mesai sonrası işlemlerde hisse fiyatında önemli bir artış gördü. Şirketin hisse fiyatı piyasa kapandıktan sonra 50$ civarında işlem gördü.

Bu güçlü performans büyük ölçüde şunlara bağlıydı: Bitcoin Bunun nedeni ise gelirinin %37,5 artarak 2,42 milyar dolara ulaşmasıydı. Bitcoin gelirindeki bu artış, Block’un toplam net gelirinin bir önceki yıla göre %24 oranında artmasına katkıda bulundu. Bitcoin’in brüt karı da artarak önceki yıl 36 milyon dolardan 44 milyon dolara ulaştı.

Bitcoin ile ilgili çıkarların yanı sıra Block’un ana ürünü Cash App de güçlü bir büyüme kaydetti ve gelirleri önceki yıla göre %34 artışla 3,58 milyar dolara ulaştı. Şirketin diğer ödeme platformu Square ise 1,98 milyar dolar gelir bildirdi.

Block, tüm yıl için düzeltilmiş FAVÖK’ünü 1,5 milyar dolardan 1,66 milyar dolar ortası aralığına 1,68 milyar dolar aralığına revize etti ve tüm yıl faaliyet gelirinin 25 milyon dolardan 205 milyon dolardan 225 milyon dolara çıkmasını bekliyor. Şirket ayrıca 2024 yılı için düzeltilmiş işletme gelirinin 875 milyon dolar, 2023 yılı için ise 7,44 ile 7,46 milyar dolar arasında brüt kar öngörüyor.

Açığa satış yapanların saldırısının ardından Dorsey, mektubunda hissedarlara güvenleri için teşekkür etti ve sorumluluk sözü verdi. Ayrıca firmanın pazara açılma stratejisinin ve Block’un gelecek planlarının bir parçası olarak yapay zeka teknolojisine yeniden odaklanılmasının ana hatlarını çizdi.

Kazançlardaki artışa rağmen muhasebe kuralları, Block’un 216 milyon dolar değerindeki Bitcoin varlıklarının piyasa değeri ile defter değerleri arasında 114 milyon dolarlık bir fark yarattı. Ancak 2023 yılının 3. çeyreğinde herhangi bir değer düşüklüğü zararı kaydedilmemiştir.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu