Haber

İsrail ABD’yi yalanladı! Suudi Arabistan’dan istikrarı değiştirecek açıklama

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, İsrail-Suudi Arabistan arasındaki çıkarları normalleştirmeye çalışacağını söyledi. bu bir karmaşa” ve bir ” Sadece bir zaman meselesi‘ o tartıştı.

Anlaşma ABD’nin çıkarına.”Cohen’i savunmak,“ (ABD Başkanı Joe) Biden yönetimi, 2024 başkanlık seçimleri öncesi siyasi başarı peşinde.” söz konusu.

İsrailli Bakan, Amerikalılar da ekonomiyle ilgileniyor ve ABD ile Suudiler arasında yapılacak bir anlaşma enerji maliyetlerini düşürebilir. Suudiler de İran’a karşı savunma peşinde.” O konuştu.

Kohen, ” ABD, Suudi Arabistan ve İsrail’in çıkarlarının birleştiği bir noktadayız, bu nedenle basında dokuz aydan bir yıla kadar bir anlaşmadan bahseden haberler bana doğru geliyor.” söz konusu.

ABD: SIRADAKİ ANLAŞMA ÇERÇEVESİ YOK

Cohen’in Riyad ile normalleşme olasılığına ilişkin çizdiği olumlu çerçevenin, karşı taraftan ABD yönetiminin yaptığı açıklamanın ardından gelmesi dikkat çekiyor.

The Wall Street Journal (WSJ), ABD ve Suudi Arabistan’ın, ” İsrail’in Filistinlilere tavizleri, ABD’nin Riyad’a güvenlik garantileri ve sivil nükleer programı için takviyelerKarşılığında, Suudi Arabistan’ın İsrail’i tanımasını da içeren bir anlaşmanın geniş hatları üzerinde anlaştığını iddia etti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby ise haberlerin aksine anlaşmaya varılan bir müzakere dizisi olmadığını vurguladı.

Kirby” Bu haber sanırım bazı kişilerde müzakerelerin olduğundan daha ileri ve kesin bir aşamada olduğu izlenimini uyandırdı.‘ ifadesini kullandı.

Kirby” O noktaya gelmeden önce yapılacak çok tartışma var. Uzun lafın kısası, üzerinde anlaşmaya varılmış bir dizi müzakere yok. Bölgede bizim ve arkadaşlarımızın sahip olduğu normalleşme veya diğer güvenlik konularını düzenlemek için üzerinde anlaşmaya varılmış bir çerçeve yok.dedi.

kelkitajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu