Haber

Japonya’da Kovid-19 Sonrası Suç Oranları Yüzde 21 Arttı

Japonya’da Kovid-19 salgınının ardından tedbirlerin gevşetilmesinin ardından 2023’ün ilk yarısında geçen yıla göre suç oranlarında yüzde 21 artış yaşandı.

Japonya’nın resmi Kyodo ajansının güvenlik verilerine dayandırdığı habere göre, yılın ilk yarısında kaydedilen 333 bin olayla kabahat oranı bir önceki yıla göre yüzde 21,1 arttı.

Bisiklet hırsızlığı gibi sokakta işlenen suçlar bir önceki yıla göre 110 bin 744 olayla yüzde 29,7 artarken, “zorla girme” hatası 27 bin 741 olayla yüzde 28 arttı.

Rapora göre, cinayet gibi ağır kabahatlerde 5 bin 137 olayda yüzde 16,5 artış olurken, hırsızlık ve gasp kategorisinde 228 bin 889 olayla yüzde 23,8 artış kaydedildi.

Ülkede hata sayısının artmasıyla birlikte sosyal medyada geçersiz ilanlarla işe alınan kişilerin işledikleri suçlarla ilişkilendirilen ve “yami baito” olarak adlandırılan konut soygunu olayları dikkat çekti.

Ulusal Polis Teşkilatının (NPA) suç oranındaki artışlarla ilgili bir sözcüsü, “İnsanlar normale döndükçe (pandemi sonrası) suç vakalarındaki artış devam ederse, bu (güvenlik açısından) bir dönüm noktası olacak.” terimini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu