Haber

Kara mayınları can almaya devam ediyor

Kara Mayınlarının Yasaklanması İçin Milletlerarası Kampanya (ICBL) yıllık raporunu İsviçre’nin Cenevre kentinde yayınladı. 2022 Kara Mayınları Monitörü raporuna nazaran geçen yıl 2 bin 182 kişi mayın ve unutulmuş öbür patlayıcılar nedeniyle hayatını kaybetti; 3 bin 352 kişi ise yaralandı. Meyyit ve yaralıların dörtte üçünü siviller oluşturuyor; bunların yarısının ise çocuk olduğu kaydedildi. Gerçek sayıların ise kaydedilenden daha fazla olduğu iddia ediliyor. Kara mayınlarına bağlı meyyit ve yaralı sayısında Suriye bin 227 ile başı çekiyor, onu bin 74 bireyle Afganistan takip ediyor. 100’den fazla ölü ya da yaralı bildirilen diğer ülkeler Kolombiya, Irak, Nijerya ve Yemen.

Ukrayna’da ise kara mayınlarından ölen ve yaralananların sayısı bu yılın birinci dokuz ayında toplam 277 olarak kaydedildi. Geçen yıl Ukrayna’da bilanço 58 olarak kayıtlara geçmişti.

ICBL’nin her yıl yayınladığı Kara Mayınları Monitörü, 1 Mart 1999 tarihinde imzalanan Ottawa Antlaşması’nın hayata geçirilip geçirilmediğini kontrol etmek için yapılan incelemenin sonuçlarını belgeliyor. 164 ülkenin taraf olduğu Ottawa Antlaşması anti personel mayınlarının kullanılması, stoklanması, üretilmesi ve transferinin yasaklanmasını öngörüyor. ABD, Rusya, Myanmar, Çin, Hindistan, İsrail ve Suriye anlaşmaya taraf olmayan ülkeler arasında.

ICBL’nin yayınladığı Kara Mayınları Monitörü, muahedeye taraf olmayan Rusya ve Myanmar ordusu ile Orta Afrika Cumhuriyeti, Kolombiya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Hindistan ve Myanmar’da paramiliter grupların anti personel mayını kullanımını da belgeliyor.

Rusya Ukrayna’da 7 çeşit kara mayını kullanıyor

2022 yılı raporunda nazaran Rusya Ukrayna’da en az yedi çeşit anti personel mayını kullanıyor. Rus silahlı kuvvetlerinin ayrıca birçok mevkide patlayıcılı tuzak ve el yapımı patlayıcı da kullandığı belirtiliyor. Myanmar’da ise askeri cuntanın altyapıya, boru sınırlarına, baz istasyonlarına ya da hammadde şirketlerine yönelik akınları önlemek için kara mayını kullandığı kaydediliyor.

Kara Mayınları Monitörü raporuna nazaran en az 60 ülkede toprak altında hala patlamayı bekleyen mayınlar bulunuyor. Ortalarında İran, Myanmar, Pakistan ve Rusya’nın da olduğu 11 ülkede bu silahların üretimine devam ediliyor. Rapora göre ABD her ne kadar Ottawa Antlaşması’na taraf olmasa da Joe Biden hükümeti üretim yasağına uyuyor.

Raporda Sri Lanka’nın 2021 yılında tüm kara mayınlarını imha ettiğini bildiren 94’üncü ülke olduğu kaydedildi. Bir yıl içinde imha edilen kara mayını sayısı ise kayıtlara 55 milyon olarak geçti.

ICBL 1997 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü. ICBL içinde yer alan kurumlardan Handicap International’ın Almanya Yöneticisi Eva Maria Fischer raporla ilgili açıklamasında “Kurbanların sayısı halen çok yüksek ancak mağdur olan insanlara destek bir hayli düşmüş durumda. Antlaşmaya taraf ülkeler daha fazla çaba göstermeli ve sözleşmeyi eksiksiz hayata geçirmeli” dedi.

dpa, Reuters, AFP / EC, TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu