Ekonomi

Merkez Bankası Açık Bankacılık Sistemini açtı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)Açık Bankacılık hizmetlerini açtığını duyurdu.

TCMB internet sitesinden yapılan duyuruda, liralaşma stratejisinin dijital ekonomi yol haritasının değerli bir bileşeni olan ödemeler alanı Açık Bankacılık hizmetlerinin devreye alındığı bildirildi.

bankalar, Bankalararası Kart MerkeziAçıklamada, BKM tarafından geliştirilen ve standart Açık Bankacılık süreçlerinin taraflara sunulmasını sağlayan ‘Open Banking Gateway’ (GECIT) altyapısı üzerinden hizmet vermeye başladığı belirtildi.

“12 Kasım 2019 tarihinde güncellenen “6493 Sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun”un 12. maddesinin birinci fıkrası uyarınca ödeme emri başlatma hizmetine ilişkin konsolide bilgiler (f maddesi) Ödeme Hizmetleri Bilgi Paylaşım Hizmetleri (ÖHVPS) olarak adlandırılan bu iki hizmet, platformlarda verilecek hizmete eklenerek (g fıkrası) Kanun kapsamındaki ödeme hizmetleri olarak tanımlanmıştır. ) ve ödemeler alanında açık bankacılık hizmetleri tanımlanmıştır.”

Finansal hizmet kullanıcıları bankaları tek noktadan yönetecek

Açıklamada, düzenleme çalışmasına paralel olarak dünyadaki en iyi uygulama örneklerinin incelendiği ve ÖHVPS uygulama stratejisi ile detaylı teknik ve operasyonel gerekliliklerin belirlenmesi için TCMB ve BKM iş birliğiyle çalışmalar yürütüldüğü belirtildi. .

Açıklamada, bu çalışmalar sonucunda ülke koşullarının ve gereksinimlerinin de dikkate alındığı belirtilirken, düşük maliyetli, verimli ve aktif ödeme hizmetleri bilgi paylaşım hizmetleri deneyimi için ortak bir platform tasarlandığı vurgulandı. Paydaşların hızlı entegrasyonunun sağlandığı,

Açıklamada, ” Bu doğrultuda, finansal hizmet kullanıcılarının farklı ödeme hizmeti sağlayıcıları nezdindeki hesaplarını tek bir erişim noktasından yönetebilmelerini ve ödeme talimatı verebilmelerini sağlayan, güvenilir, verimli, aktif, düşük maliyetli hesapların oluşturulmasına olanak sağlayan “GATE” altyapısı kurulmuştur. ve yenilikçi iş modelleri. BKM’nin kendi insan ve teknik kaynakları ile geliştirip sunduğu GEÇİT, ortak bir ÖHVPS altyapısı olarak konumlandırılmıştır.‘ kullanılmış.

5 banka hizmet vermeye başladı

Bugün sahip olduğu prestij ile testlerini ve teknik sertifikalarını başarıyla tamamlayan altı banka GEÇİT üzerinden hesap hizmet sağlayıcısı olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Aynı zamanda ÖHVPS Çalışma Kümesi tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda ÖHVPS için teknik ve operasyonel ihtiyaçları belirleyen ÖHVSP API Unsurları ve Kuralları (API Standardı) dokümanı hazırlanmış ve bankanın internet sitesinde kamuya açıklanmıştır. .

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ödeme Hizmetleri Alanında Bilgi Paylaşım Hizmetlerinin 7/24/365 anında para transferini sağlayan Anında ve Kalıcı Para Transferi (FAST) Sistemi, TR QR Kodu, Bankamızın ulusal QR kod standardı olan IBAN numaraları ödemeler alanında ülke; telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta numarası, Posta adresi üzerinden kolay ve hızlı HIZLI ödeme yapılmasına olanak sağlayan Kolay Adresleme Sistemi ve orta ve uzun vadeli hedefi, TL’nin en pratik, en pragmatik, en ucuz ve en kapsayıcı ödeme aracı olacağı 15 Eylül 2021 tarihinde açıklandı. Dijitalleşme hedeflerimiz doğrultusunda, Dijitalleşme ile birlikte ülkemiz ekonomisine çok değerli katkılar sağlayacağı için bedel ödeniyor. Türk Lirası İşbirliği Platformu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu