Yaşam

Safa Önal’ın cenaze programı belli oldu

Yeşilçam’ın değerli senaristlerinden Safa Önal dün akşam 92 yaşında hayata gözlerini yumdu. Usta senaristin vefatı Senaryo ve Diyalog Yazarı Film Sahipleri Derneği (SENARİSTBİR) tarafından şu açıklamayla duyuruldu: “Türkiye’nin gazilerinden değerli senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başta ailesi ve sevenleri olmak üzere hepimize başsağlığı diliyorum.”

Safa Önal için yarın saat 11:00’de Atlas 1948 Sineması’nda tören düzenlenecek. Törenin ardından öğle saatlerinden sonra Teşvikiye Camii’nde cenaze namazı kılınacak ve merhumun naaşı Feriköy Mezarlığı’na defnedilecektir.

‘TÜRK SİNEMASI İÇİN HAZİNE’

Hülya Koçyiğit, Safa Önal’ın ardından şunları söyledi:

“Ömrünü sinemaya adamış, senarist, yönetmen, yazar ve çok sevdiğim dostum Safa Önal’ın vefatının derin üzüntüsünü yaşıyorum. Türk sineması için bir hazinesin Safa Abi, telefonda heyecanla yeni projelerinden bahsettiğin sesin şimdi kulaklarımda. Bir araya geliyoruz, üzerine uzun uzun sohbet ediyoruz… 395 senaryonuzla, sinemamızda bıraktıklarınızla Guinness Rekorlar Kitabında adınızla yaşamaya devam edeceksiniz. Tüm sevenlerine Allah’tan rahmet ve sabır diliyorum. Hepimizin başı sağolsun.”

GUINNESS’E GİRDİ

17 Aralık 1930’da İstanbul’da doğan senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal, 1945’te öykü yazmaya başladı.

Önal, “Vesikalı Yarim”, “Ağaçlar Ayakta Ölür”, “Ah Güzel İstanbul”, “Ah Müjgan Ah”, “Dila Hanım”, “Tatar Ramazan”, “Tatlı Nigar”, ” Doktor Civanım”. o yazdı.

395 senaryosuyla Guinness Rekorlar Kitabı’na da giren usta senarist, 1973 yılında yönetmenliğe başladı ve 40’a yakın film yönetti.

Senaryolarıyla Altın Koza ve Altın Portakal festivallerinde birçok ödül kazanan Önal, aynı zamanda Söz’ün yazarı sunucu Sezen Cumhur Önal’ın da kardeşidir. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu