Haber

Soğuk hava kalp krizi riskini artırıyor

Soğuk hava kalp krizi riskini artırıyor

YOZGAT – Soğuk havanın kalp krizi riskini artırdığını belirten Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Çiftçi, hastaları soğuk havalarda beslenme ve yaşam tarzına dikkat etmeleri konusunda uyardı.

Prof., soğuk havanın insan vücudunu olumsuz etkilediğini belirtti. Özgür Çiftçi, özellikle kalp hastalarının göğüs bölgelerini iyi koruyarak dışarı çıkmaları gerektiğini belirterek, kış aylarında beslenmelerine dikkat etmelerini tavsiye etti. Prof. Dr. Çiftçi, kış aylarında grip enfeksiyonlarından korunmak ve kalp krizi riskini en aza indirmek için kalp-damar ve şeker hastalığı olanlara grip aşısı ve zatürre aşısı yaptırmaları konusunda uyarıda bulundu.

“Kalp hastalıkları soğuk havalarda daha sık görülüyor”

Soğuk havanın kalp krizlerini tetiklediğini belirten Prof. basınç daha fazla yükselme eğilimindedir. Bu durumlarda daha fazla kalp yetmezliği atakları ve aritmi nedeniyle ani kalp yetmezliği görebilirsiniz.” Sibirya gibi çok soğuk ülkelerde soğuk havanın etkisi daha az iken bizim gibi ılıman ülkelerde soğuk havanın hastalık üzerindeki etkisi daha fazladır. Ayrıca ani soğuğa maruz kalmak kalp hastalıklarını daha fazla etkiliyor. Özellikle koroner arter hastalığı. “Atardamar hastalığı dediğimiz kalp krizinin de dahil olduğu hastalık kümesini daha fazla etkiliyor. Bu yüzden soğuktan kendimizi korumamız gerekiyor. Özellikle şeker hastaları ve kalp hastaları kendilerine daha çok dikkat edecekler. Sıkı giyinip dışarı çıkmalılar.” “dedi.

“Kış aylarında hastaların beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor”

Ayrıca kalp hastalarının kış aylarında beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Prof. Çiftçi, “Kalp hastalarının kış aylarında düzenli beslenmesi gerekiyor. Soğuk havalarda hastaların kan şekerinin daha yüksek olduğunu, bu dönemlerde tansiyonun yükseldiğini görüyoruz. Ayrıca kanın akışkanlığı da azaldığı için bu durumların ortaya çıktığını görüyoruz. sorunlar daha da belirginleşecek. Bu nedenle kışın kalın giyineceğiz, yiyip içtiklerimize dikkat edeceğiz.” Dikkatli olacağız. Hastanın şeker seviyesinin yükselmemesi için karbonhidratları daha az, lipitlerden daha sık yememiz, daha hafif yağlı yiyecekler tüketmemiz gerekiyor. Şeker kontrolü zorlaşırsa koroner arter hastalığı artacaktır. Ayrıca dışarı çıktığımızda rüzgara karşı yürürsek ve hava soğuk rüzgar ise mutlaka kalp-damar sistemine zarar verir. “Spazma neden olabilir, ani kalp ölümünü artırabilir ve daha kısa sürede göğüs ağrısına neden olabilir” dedi.

“Grip ve zatürre aşıları mutlaka yaptırılmalıdır”

Ayrıca kalp ve şeker hastalarının kış aylarında enfeksiyonlardan korunmak için grip ve zatürre aşılarını yaptırmaları gerektiğini vurgulayan Prof. Çiftçi, “Kış aylarında kalp krizi riskinden korunmak için dikkat etmemiz gereken bir diğer husus da bildiğiniz gibi enfeksiyonlar kış aylarında daha sık görülüyor. Bu konuda hastaların dikkatli olması gerekiyor. “Kendilerini koruyun. Özellikle kalp hastalarının grip aşısı ve zatürre aşısını yani pnömokok aşısını yaptırmaları gerekiyor. Buna şeker hastaları da dahil. Bunlara dikkat edersek soğuk algınlığından ve kalp krizinin etkisinden kendimizi korumamız mümkün olur.” oldukça sınırlı olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu