Ekonomi

Terör örgütünün kabusu jandarmanın envanterinde

Savunma sanayi tarafından Jandarma Genel Komutanlığı ile ortak yürütülen yer altı görüntüleme cihazları, bir kilometre menzil ile 50 metre derinliği görüntüleyebiliyor. Operasyonlarda tünel, sığınak gibi yerlerin tespitinde kullanılan cihaz, yüzyılın afetinde depremzedelerin tespitinde büyük başarı sağladı.

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde etkili olan asrın felaketinde savunma sanayinin geliştirdiği yer altı görüntüleme cihazları da etkin bir şekilde kullanıldı. Assuva Savunma’nın yerli ve milli imkanlarla ürettiği yer altı görüntüleme ve tespit cihazları bölgede jandarma ve sivil kullanıcılar tarafından aktif olarak kullanıldı.

Operasyonlarda yer yüzeyinin altındaki tünel, sığınak ve depoların tespitinde kullanılan, yerli ve milli imkanlarla üretilen yer altı görüntüleme cihazı; Depremlerde enkaz altında kalanların bulunmasında değerli bir rol oynamış ve birçok insanın hayatta kalmasına vesile olmuştur. Son teknoloji, yerli ve milli imkanlarla üretilen yer altı görüntüleme cihazının enkaz altında vatandaşları bulduğu anlardan görüntüler ortaya çıktı.

Filyos’ta İl Jandarma Komutanlığı personeline cihazla ilgili uygulamalı eğitim veren Nurettin Akpınar, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Orgeneral Ali Çardakçı’ya da cihazların çalışma alanları hakkında bilgi verdi.

Filyos’ta eğitim alan Orgeneral Çardakçı’nın yanı sıra MEBS Daire Başkanı Tümgeneral Engin Çırakoğlu, Mühendislik İnşaat Daire Başkanı Kıdemli Albay Turgut Öğretmen, Haberleşme ve Teknoloji Daire Başkanı Kıdemli Albay Hasan Sümer ve Koruma Daire Başkanı Kıdemli Albay Tolga Çemrek, İl Jandarma Komutanlığı Komutan K. Albay Cezmi Yalınkılıç da hazır bulundu. Cihazlardan denize atılan dubaları sensörler vasıtasıyla tespit eden ekip, Orgeneral Ali Çardakçı’ya sunum yaptı.

Eğitimleri devam eden personel ile bir araya gelen Orgeneral Çardakçı, su altı arama kurtarma, mağara ve sığınak arama gibi alanlarda kullanılan cihazın afetlerde de kullanıldığına ve her geçen gün geliştirilerek kullanıldığına dikkat çekti. .

“Cihazımız yüzde 100 yerli ve milli”

Jandarma Genel Komutanlığı ile ortak çalışmada Zonguldak’ta eğitimler veren Nurettin Akpınar, 50 metre menzile sahip, su altı ve yer altı tüm cisimleri izleyebilen cihazın 70 ülkeye ihraç edildiğini bildirdi. Cihazın tamamen yerli ve milli bir eser olduğunu belirten Nurettin Akpınar, “Cihazlarımız yerin 50 metre altındaki ve yerin altındaki tüm cisimleri görüntüleyebilen, bir kilometre menzile sahip bir cihazdır. Cihazlarımız Jandarma Genel Müdürlüğü tarafından kullanılmıştır. Geçen asrın afeti olarak adlandırdığımız tüm deprem bölgelerinde komutanlık.Bu cihazlar jandarma tarafından kullanılmıştır.Genel Komutanlık bünyesinde olup operasyonlarda sığınak,mühimmat,patlayıcı ve arama faaliyetlerinde bulunmaktadır.Cihazımız tüm cisimleri tespit edebilmektedir. Elektromanyetik dalgalar göndererek suda.Aradığımız cisimler ne ise ekranımıza yansıyor.Cihazımız yüzde 100 yerli ve milli bir cihazdır.Yazılımları dahil “Yerli emeğimizdir. Şu anda toplamda 70’e yakın ülkeye ihracatımız var. Firmamız her gün yeni sürümler yayınlamaktadır. Her gün daha üst versiyonları çıkıyor” dedi. – ZONGULDAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu